Ezra Loomis Pound.jpg (10 KB)
Ezra Loomis Pound
Amerika’nın kuzeybatısındaki Idaho eyaletinin Hailey kasabasın­da, Homer ve Isabel Pound’un tek oğlu olarak 30 Ekim 1885’te doğdu. Pennsylvania Üniversitesi’nde okudu, Grekçe ve Latince eğitimi aldı, Provençal şiirleri üzerine çalış­mak için Avrupa’ya gitti. İlk şiir kitabı A Lume Spento’yu kendi imkanlarıyla Venedik’te 150 adet bastı. 1909’da Londra’ya yerleşti, rüştünü ispat eden kitapları Exultations, Per­sonae, Canzoni, Ripostes ve ilk eleştiri kitabı The Spirit of Romance yayımlandı. 1914’te Dorothy Shakespear ile evlendi, T. S. Eliot’la tanışıp şiirlerinin edisyonunu yaptı, yazıla­rıyla imajizm ve vortisizm tartışmalarını başlattı. 1915’ten 1920’ye Cathay, Lustra, Homa­ge to Sextus Propertius ve Hugh Selwyn Mauberley gibi etkili kitaplarını yayınladı. Bu yıllarda Londra ve Paris’te edebiyatın yanı sıra resim ve müzik çevrelerinde birçok sa­natçıyla tanıştı. 1917’de ilk üç parçasını yayımladığı Kantolar’ı yazmaya başladı; 1968’e dek yazmaya devam ettiği bu epik şiir, 116 parça, 800 sayfa ve 23 bin mısrayı bulacaktı.

1924’te İtalya’nın Rapallo şehrine taşındı. 1925’te Olga Rudge’dan Maria adında bir kızı, bir yıl sonra eşi Dorothy’den Omar adında bir oğlu oldu. Opera ve tiyatro çalışmaları sahnelendi, radyolarda yayınlandı.
1930’larda siyasi ve edebi görüşlerini içeren Make it New, Guide to Kulchur, ABC of Reading, ABC of Economics, Social Credit: an Impact gibi kitaplarını yayımladı. Gazete yazıları ve radyo konuşmalarıyla savaşta Amerika’ya karşı Mussolini’nin İtalya’sını destekledi. Savaş bitince Amerikan ordusu tarafından önce Piza’daki Amerikan Askeri Disiplin Merkezi’ne, akabinde St. Elizabeth Akıl Hastanesi’ne kapatıldı. Bu süreçte Kantolar’ı yazmaya devam etti. 1950’li yıllarda Amerikan edebiyat çevrelerinde kendisine yönelik ilgi canlandı, birçok yazarla mektuplaştı ve çalışmaları tekrar yayımlandı. 1958’de, kendisini seven şair ve yazarların yürüttüğü kampanyanın da etkisiyle vatana ihanet suçlaması düştü ve hastaneden çıktı. Eşiyle birlikte İtalya’ya döndü. 1 Kasım 1972’de Venedik’te öldü.”
Filtre
Tükenenleri Gösterme
Toplam 7 ürün görüntüleniyor.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.